سرویس IaaS

اگر سازمان بزرگی هستید و یا دنبال راه اندازی کسب و کار بزرگی هستید ادامه ی متن رو بخونید.

اگر مدیر آی تی یک سازمانی هستید و میخواهید سرور های چند ده میلیونی بخرید ادامه ی متن رو بخونید.

اگر میخواهید یک سرور کامل مدیریت شده داشته باشید با مشخصات سخت افزاری بسیار قوی و کمترین هزینه، ادامه ی متن رو بخونید.

اگر هزینه ی خرید چند سرور غول را ندارید میتوانیم به شما سرویس IaaS را پیشنهاد کنیم. پس ادامه متن رو بخونید …

MiCloud در زیرساخت ابری به عنوان سرویس (IaaS) امکانی برای مشتری فراهم می آورد تا قدرت CPU یا همان توان پردازشی، فضای ذخیرسازی، شبکه‌ها و دیگر منابع اصلی را که به صورت رایانش ابری در اختیار اوست را به گونه‌ای که خود می خواهد، نرم‌افزار مورد نظر را که شامل سیستم‌های عامل و برنامه‌های کاربردی باشد را قرار داده و اجرا کند. مشتری زیرساخت ابری را مدیریت یا کنترل نمی‌کند ولی بر روی سیستم‌های عامل، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های قرارداده شده و احتمالا گزینش اجزا شبکه‌بندی (مثل: فایروال) کنترل دارد.  به بیان دیگر هدف این بستر آماده کردن سرورهای مورد نیاز سازمان ها به صورت فیزیکی یا مجازی می باشد. که در اغلب اوقات سرویس های اضافی نیز همراه با IaaS ارائه می شود. VMware vCloud Director یا (Amazon’s Elastic Compute Cloud (EC2 نمونه هایی از IaaS می باشند.

در IaaS زیرساخت در اختیار مشتری قرارمیگیره. یعنی یه جورایی میشه گفت به طور کامل یک سرور مجازی روی کلود در اختیار قرار میگیره درحالی که در سرویس PaaS  سازمانها به جای خریداری سرورهای گران قیمت اختصاصی جهت اجرای برنامه های کاربردی خود درسطح شبکه،مشتری خدمات PaaS میشوند .مثلا سرویس Google App Engline یا Amazon Ec2

هر سازمان, برای نگهداری نرم افزارهای کاربردی خاص خود نیازمند مجموعه ای از تجهیزات سخت افزاری محاسباتی و شبکه ای است. بنابراین طبق مدل قدیمی، پیشنهاد قابل ارائه, خرید تجهیزات و همینطور استخدام کارشناسان برای مدیریت و نگهداری آنها خواهد بود. اکنون این سوال مطرح می شود که آیا از تجهیزات خریداری شده به طور مفیدی استفاده می شود؟ برای روشن سازی مسئله، این مثال را به یک دانشگاه بسط می دهیم. هر دانشگاه, در طول سال دو بار در زمان ثبت نام دانشگاهی نیازمند سخت افزارهای قدرتمند برای پاسخگویی به درخواست های دانشجویان است و در بقیه سال، بار سنگینی بر روی سخت افزارها نخواهد بود.

اگر مدل قدیمی را در نظر بگیریم, این سازمان مجبور است سخت افزارهای قدرتمندی خریداری کند تا در زمان ثبت نام بتوانند پاسخگو باشند. اما در مورد بقیه طول سال چطور؟ سخت افزارهای قدرتمند بدون دلیل با هزینه گزافی نگهداری می شوند. ضمنا, هر زمانی که تصمیم به توسعه و یا تنزل سخت افزار ها گرفته شد, مدت زیادی صرف پیکربندی دوباره کل سیستم خواهد شد.
در مدل IaaS، دانشگاه به عنوان یک مشتری از ارائه دهنده خدمات رایانش ابری، خدمات IaaS مرکز داده مجازی یا vDC خریداری میکند. مای کلاد به مشتری یک کنترل پنل مبتنی بر وب ارائه می شود که مخزنی از منابع در آن تعریف شده. مسئول IT دانشگاه به سادگی از طریق این کنترل پنل, ماشین های مجازی، قطعات شبکه ای مجازی، فضای ذخیره سازی اطلاعات مجازی و … را با منابع محاسباتی کم می سازد و سپس نرم افزارهای مورد نیاز را بر روی آنها پیاده میکند. هر زمان که به مهلت ثبت نام نزدیک شد، کافی است از طریق کنترل پنل, اقدام به افزایش منابع نماید و پس از خاتمه دوره ثبت نام, منابع را به حالت قبل برگرداند، بدون اینکه کوچکترین نیازی به دخالت کارشناس سخت افزار، شبکه و یا … باشد. بنابراین هزینه های گزاف تامین و نگهداری سخت افزارهایی که از آنها استفاده نمی شود حذف می شوند و آن سازمان تنها برای منابعی که مصرف می شود هزینه پرداخت می کند. این رو هم اضافه کنیم IaaS مخفف کلمه ی Infrastructure as a Service می باشد.

LiveZilla Live Chat Software